Jak powstawał Pan Tadeusz?

Jak powstawał Pan Tadeusz?

Pan Tadeusz to monumentalna epopeja narodowa, która do dzisiaj uważana jest za idealny przykład wybitnego poematu. Adam Mickiewicz napisał swoje największe dzieło, przebywając w Paryżu. Choć pisanie nie szło mu łatwo, w końcu – w roku 1834 – tekst został wydany w dwóch obszernych tomach. Co takiego ma w sobie pan tadeusz, że wciąż rozbudza emocje w czytelniczych sercach? Dlaczego został uznany za jeden z najwybitniejszych poematów swoich czasów?

Ostatni zajazd na Litwie jako gawęda szlachecka

Warto zaznaczyć, że Pan Tadeusz ma w sobie wiele z tradycyjnej gawędy szlacheckiej. Co to takiego? To gatunek literacki, często wykorzystywany w polskiej literaturze XIX wieku, który charakteryzuje się licznymi powtórzeniami, lekką formą, opisem szlacheckiej codzienności oraz narratorem, który wchodzi w rolę gawędziarza. Wiele z tych elementów możemy zaobserwować w Panu Tadeuszu. To właśnie między innymi dzięki temu, tekst ten czyta się tak łatwo, a zaangażowanie w dalsze losy bohaterów przychodzi wręcz natychmiastowo.

Pisane wierszem i rymem

Adam Mickiewicz nie spoczął na laurach. Przy pisaniu Pana Tadeusza postawił sobie wysoko poprzeczkę, decydując się na stworzenie dzieła napisanego trzynastozgłoskowym wierszem. Jak widać, trud się opłacił, gdyż już w 1834 roku, czyli w momencie wydania poematu, popularność Mickiewicza gwałtownie wzrosła. Pan Tadeusz w zgrabny sposób łączy ze sobą wątki społeczne (angażujące czytelnika) i wątki polityczne oraz historyczne (ówcześnie ważne dla odbiorców). I tak w historii tej wyróżnić możemy kilka najważniejszych wątków, do których zaliczają się: wątek romantyczny (miłość Tadeusza i Zosi), wątek mówiący o polskiej tożsamości narodowej (walka o niepodległość) czy jeden z zabawniejszych fragmentów, czyli wątek sporu o zamek. Z pewnością od Pana Tadeusza odbije się wielu czytelników, jednak warto sięgnąć po tę epopeję narodową i przekonać się na własnej skórze, w jaki sposób pisał Mickiewicz.